Новини палати Новини міжнародного нотаріату

12 грудня 2024 року в Брюсселі відбулось засідання робочої групи Ради нотаріатів Європейського Союзу з питань зовнішніх відносин, в якому взяла участь делегація українського нотаріату: президент Нотаріальної палати України Володимир Марченко, віце-президент НПУ Інна Бернацька та член Комісії НПУ з міжнародного співробітництва Тетяна Рачкова.

Основною темою засідання стало обговорення питань цифровізації нотаріальної діяльності у різних країнах світу, які мають статус спостерігачів РНЄС. Представники України, Грузії, Туреччини, Північної Македонії та Сербії поділилися досвідом впровадження сучасних технологій у своїх нотаріальних системах. Учасники зосередили увагу на ключових аспектах: правовому регулюванні, технічному забезпеченні та організаційних викликах, пов’язаних із цифровізацією.

Українська делегація підкреслила, що навіть в умовах війни нотаріат України демонструє стійкість та постійний розвиток, якісно виконуючи свої обов’язки та ефективно впроваджуючи цифрові технології.

У своїх виступах делегати детально розповіли про електронні реєстри, які використовуються українськими нотаріусами у щоденній роботі, а також відзначили унікальність роботи нотаріусів, яка полягає у тому, що нотаріуси України, крім вчинення нотаріальних дій, здійснюють реєстраційні дії щодо прав на нерухоме майно, а також щодо юридичних осіб, що значно підвищує їх функціональність та зручність для громадян, повідомили про перший етап запуску е-системи нотаріату.

Особливу увагу приділили законопроекту № 5644, який передбачає створення повноцінної електронної системи нотаріату та окремих видів нотаріальних дій, які будуть вчинятися за допомогою дистанційних технологій.

Представники НПУ відзначили важливі аспекти, які підлягають обов’язковому врахуванню при цифровізації в Україні: підвищений рівень кіберзагроз у зв’язку з війною, зокрема з боку держави-агресора, а також необхідність не лише розвивати напрямок цифровізації, але і не втратити при цьому забезпечення належного та достатнього рівня спілкування людей з нотаріусом для з’ясування право- та дієздатності, вільного волевиявлення та дійсних намірів сторін, що є основним при вчиненні нотаріальних дій.

Учасники зустрічі наголосили на важливості захисту електронних даних від зовнішнього втручання, забезпечення їх безпеки, надійного зберігання та можливості перевірки електронних документів.

Як важливу складову впровадження цифрових технологій відзначили міжнародну співпрацю та обмін досвідом, що дозволить вдосконалювати нотаріальну практику з урахуванням найкращих світових прикладів.

Попри стрімкий розвиток технологій, нотаріат — це насамперед люди. Нотаріусів не можуть замінити жодні цифрові рішення, адже саме вони забезпечують якісний аналіз, обґрунтовані висновки та ухвалення виважених рішень, що базуються на знаннях, практичному досвіді роботи, професійному сприйнятті та інтуїції. Цифровізація повинна слугувати інструментом, що спрощує роботу, підвищує її ефективність та зручність для громадян, але не замінює людський фактор.

Засідання стало важливою платформою для обміну ідеями та подальшого напрацювання практичних рішень щодо впровадження інновацій, які відповідають сучасним стандартам і викликам цифрової епохи.

Переглядів:
стрічка новин