Що варто зробити громадянам перед вступом до лав ЗСУ у період воєнного стану – цю тему обговорювали 6 лютого 2025 року президент НПУ Володимир Марченко, приватні нотаріуси Марина Черниш та Ірина Петрова, на зустрічі з ГО «Правозахисний центр для військовослужбовців Принцип», «Ветеран Хаб», «Юридична сотня» та іншими.
Зокрема, обговорили види довіреностей та повноваження, які за довіреністю можливо передавати в межах законодавства. На жаль, питання так званих «медичних» довіреностей залишилось відкритим, враховуючи обмеженість правового регулювання та встановлених законодавством особливостей прийняття рішень щодо хворого.
Звернули увагу ветеранської спільноти на різницю між заповітом, особистим розпорядженням на випадок захоплення у полон або заручники, інтернованих у нейтральних державах або зниклих безвісти військовослужбовців – щодо їх грошового забезпечення, а також особистих розпорядженнях на випадок загибелі (смерті).
Детально розібрали правовий інструмент захисту майна фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, або особи, зниклої безвісти за особливих обставин. Заходи для встановлення опіки над майном таких осіб вживаються нотаріусом шляхом проведення опису відповідного майна та призначення опікуна над таким майном.
Також детально розібрали проблемні питання сімейного права, а особливо право дітей на інформацію, їх соціальний захист та процедури призначення опікунів.
Сучасне законодавство має ще багато прогалин в контексті ветеранської політики, тому зустрічі з професійними правниками дають змогу виокремити проблеми, проговорити нові правові інструменти та створити концепцію подальшого розвитку.