7 травня у м. Києві офлайн та онлайн відбувся організований Нотаріальною палатою України круглий стіл на тему «Проблемні аспекти реалізації прав власників знищеного майна на компенсації: діалог та пошук рішень».
В заході взяли участь представники НПУ, Міністерства юстиції України, Міністерства розвитку громад та територій України, Міністерства у справах ветеранів України, народні депутати України, судді, адвокати, представники Реєстру збитків для України (RD4U), розробники Реєстру пошкодженого та знищеного майна, представники Комісій з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, Представництва Норвезької ради у справах біженців в Україні та інші експерти.
Учасники обговорили нотаріальну та реєстраційну практику оформлення договорів купівлі-продажу з житловими сертифікатами, проблемні питання та шляхи їх вирішення.
Відкриваючи захід, президент НПУ Володимир Марченко відзначив продуктивну співпрацю між владою та нотаріальною спільнотою щодо реалізації програми придбання житла за рахунок житлових сертифікатів та зауважив, що нотаріат є фінальною ланкою, до якої приходять громадяни із усіма питаннями, тому важливо напрацювати певні рішення, аби забезпечити належне виконання законодавчих вимог.
Народний депутат України Олена Шуляк подякувала нотаріальній спільноті за роботу над вдосконаленням програми єВідновлення та розповіла про законодавчі ініціативи щодо використання житлових сертифікатів.
В свою чергу, народний депутат України Олексій Мовчан підтвердив, що законодавство має бути якісним, простим та доступним для реалізацїї, тому сферу житлових сертифікатів потрібно і надалі реформувати.
«Коли разом робиться справа законодавчою та виконавчою владою з неймовірною підтримкою мегапрофесіоналів із нотаріальної спільноти – ми бачимо чудовий результат. Наша нотаріальна спільнота приймає абсолютно всі виклики з 2022 року, не боїться робити щось нове», – зазначила заступник Міністра юстиції України Олена Ференс.
Заступник Міністра у справах ветеранів України Руслан Приходько зауважив, що співпраця усіх стейкхолдерів важлива для удосконалення законодавства, та наголосив на важливості компенсаційних механізмів, які в умовах сьогодення є найбільшим чинником забезпечення житлом пільгових категорій осіб та постраждалих від війни.
Панелі заходу модерували Перший віце-президент НПУ Олена Кирилюк, віце-президент НПУ Інна Бернацька, заступник голови Комісії НПУ з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності Тетяна Кучеренко.
Перша панель круглого столу стосувалась практичних питань реалізації програми єВідновлення: особливості спільної власності; реалізація прав на компенсацію при втраті прововстановлюючих документів на знищене житло; проблеми реалізації прав на компенсацію у випадку переходу прав на підставі договору після знищення; реалізація прав на компенсацію власників/співвласників знищеного житла, визнаних безвісно відсутніми, а також тих, які зникли безвісти за особливих обставин; бронювання співвласникам знищеного майна; державна реєстрація припинення прав власності на житло за рахунок житлових сертифікатів; особливості накладення заборони відчуження житла, що придбавається з використанням житлових сертифікатів; необхідність законодавчого врегулювання звільнення від сплати адмінзбору за держреєстрацію обтяження та від сплати пенсійного збору; проблемні питання розрахунків за рахунок житлових сертифікатів; проблемні аспекти компенсаційного механізму при знищенні житла: відчуженого за договором довічного утримання, спадковим договором, переданого в іпотеку; пошук законодавчих шляхів врегулювання проблем.
Друга панель була присвячена спадковим правовідносинам: спадкування прав у разі смерті власника житлового сертифіката до припинення права власності на знищене майно – алгоритм дій спадкоємців, комісій, нотаріусів; предмет спадкування – право на об’єкт нерухомості, право на компенсацію; в яких випадках потрібно два свідоцтва про право на спадщину, а в яких лише на об’єкт нерухомого майна; спадкування прав у разі смерті власника житлового сертифіката після припинення права власності на знищене майно – алгоритм дій спадкоємців, комісій, нотаріусів; пошук законодавчих шляхів врегулювання проблем.
У обговоренні взяли участь: член Комісії НПУ з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності Вікторія Морозова, член Комісії НПУ з питань співробітництва з органами державної влади та місцевого самоврядування Олена Павловська, член Комісії НПУ з питань інформатизації, цифрової трансформації та запобігання кіберзлочинності Володимир Левчук, директор Департаменту нотаріату Міністерства юстиції України Віра Бондаренко, директор Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України В’ячеслав Хардіков, начальник Управління нормативно-правового забезпечення нотаріату Департаменту приватного права Міністерства юстиції України Марина Рудницька, начальник управління нормативно-правового забезпечення державної реєстрації, заступник директора Департаменту приватного права Міністерства юстиції України Анатолій Лещенко, начальник ЦМУ МЮ Кирило Міненко, начальник відділу ціноутворення у будівництві та утримання автомобільних доріг загального користування Департаменту ціноутворення, економіки та організації будівництва Міністерства розвитку громад та територій України Юлія Бібик, суддя Верховного Суду Василь Крат, національний спеціаліст юридичної програми Представництва Норвезької ради у справах біженців в Україні Надія Роменська, провідний юрист Представництва Норвезької ради у справах біженців в Україні, адвокат Катерина Сільницька, менеджер продукту РПЗМ Сергій Шепелєв, спеціаліст з впровадження та по роботі з користувачами РПЗМ Олексій Олійник, голова Правління ГО «Східтехінвентаризація» Ілля Мелешкін.
Також в заході взяли участь нотаріуси Дмитро Кирилюк та Ольга Оніщук, представник міжнародного Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України Катерина Прохоренко, заступник директора департаменту, начальник відділу економіки та організації будівництва Міністерства розвитку громад та територій України Тетяна Митропан, координатор департаменту інформування, консультування та правової допомоги Київського національного офісу Норвезької ради у справах біженців в Україні Віталій Зубик.
Онлайн до заходу долучилися члени Ради НПУ, члени Комісії НПУ з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності, Комісії НПУ з питань співробітництва з органами державної влади та місцевого самоврядування, представники Комісій з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна.
НПУ висловлює щиру подяку Олені Ференс та Мін’юсту за постійну спільну нормотворчу роботу, Наталії Козловській та команді Мінрозвитку за постійну спільну роботу в напрямку удосконалення компенсаційних механізмів та функціоналу РПЗМ, Руслану Приходьку та Мінветеранів за роботу щодо допомоги військовослужбовцям та членам їх сімей. Сподіваємося, що цей захід дозволить реалізувати напрацювання у сфері захисту прав постраждалих від війни.
НПУ дякує усім учасникам за конструктивний діалог, озвучені під час круглого столу ідеї та рішення будуть надалі опрацьовані для законодавчих ініціатив та практичної реалізації.
Відеозапис трансляції: https://www.youtube.com/live/xQN_UNn76J0
Відеозапис для нотаріусів з отриманням сертифікату про підвищення професійного рівня: edu.npu.ua/courses/0705/