Нотаріальна палата України (далі – НПУ), як орган професійного самоврядування нотаріусів України, висловлює Вам свою повагу, і просить Фонд державного майна України (далі- Фонд) як центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері оцінки майна надати роз’яснення з наступних питань.
1. Відповідно до абзацу 25 пункту 172.3 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) під час посвідчення правочинів з продажу (обміну) об’єктів нерухомості нотаріус перевіряє зміст електронної довідки про оціночну вартість об’єкта нерухомості на достовірність даних про об’єкт нерухомості, унікальний реєстраційний номер та дату формування цієї довідки АБО реєстрації звіту про оцінку в Єдиній базі та наявність присвоєного йому унікального реєстраційного номера, а також звіряє інформацію про суб’єкта оціночної діяльності (оцінювача) та ринкову вартість об’єкта нерухомості, які містяться у звіті про оцінку, з даними Єдиної бази.
У зв’язку з цим, просимо конкретизувати
«У яких випадках, окрім посвідчення правочинів продажу (обміну), зміст довідки про оціночну вартість об’єкта нерухомості (далі – довідка) та реєстрація звіту про оцінку (далі – звіт) підлягають перевірці нотаріусом, та чи підлягають перевірці довідка і звіт при видачі свідоцтва про право на спадщину (ця нотаріальна дія не є правочином) як у випадку, якщо спадщина підлягає оподаткуванню, так і у випадку, якщо спадщина не оподатковується (наприклад, оцінка проводилася для подальшої подачі е-декларації спадкоємцем)».
2. У разі, якщо довідка про оцінку отримувалася для відчуження житлового будинку, то в такому випадку з якої графи Довідки (20; 20.1.; 20.2.) має братися його оціночна вартість.
У разі, якщо оцінювався житловий будинок, а відчужується, в тому числі і земельна ділянка, то чи може бути визначена оціночна вартість земельної ділянки з графи 20.2. Довідки для оцінки житлового будинку на ній.
3. Яким чином має визначатися оціночна вартість частини об’єкта?
Які відомості про вартість об’єкта оцінки мають вноситися нотаріусом в Єдину базу даних звітів про оцінку (далі – ЄБДЗО), якщо нотаріус вирішив перевірити Довідку та/або Звіт при посвідченні договору дарування або при видачі свідоцтва про право на спадщину з огляду на те, що технічні налаштування ЄБДЗО не враховують випадки, коли ціна продажу не розраховується?
Надання роз’яснення з цих питань є необхідним для формування єдиної нотаріальної практики та однакового застосування на практиці норм діючого законодавства у сфері оцінки майна.