Новини палати

Нотаріальна палата України відпрацьовує увесь можливий інструментарій задля підтримки належного функціонування нотаріату України в умовах війни з російською федерацією та надання допомоги нотаріусам, які постраждали від воєнних дій.

Росія як агресор має понести майнову відповідальність за скоєні злочини та завдані збитки. Одним із механізмів притягнення її до відповідальності є отримання відшкодування за завдану шкоду. На даному етапі напрацьовуються різні юридичні способи отримання компенсації за завдану шкоду.

Повідомляємо, що вже існує механізм отримання компенсації постраждалим від російської агресії, запроваджений Європейським судом з прав людини.

Ця система поширюється і на випадки знищення чи пошкодження майна громадян внаслідок військової агресії рф, зокрема й офісів нотаріусів.

Кожен громадянин, який постраждав від російської агресії, може отримати компенсацію від 5000 до 30 000 євро.

Для цього потрібно встигнути подати заяву до ЄСПЛ протягом 4-х місяців від моменту порушення своїх прав, проте не пізніше від 16 січня 2023 року.

Сформувати заяву до ЄСПЛ можна онлайн через відповідну електронну систему espl.com.ua

Система вказує перелік ситуацій, які дають право звернутися до ЄСПЛ: загибель родича, зруйноване житло, поранення, незаконне позбавлення волі, катування, зґвалтування, насильницьке зникнення людини тощо. Усі необхідні поля для заповнення вже наявні, також система підказує громадянам, що саме потрібно вказати.

Для подання такого позову до ЄСПЛ попередньо необхідно:

1. Зафіксувати обставини завдання збитків.
Документи мають підтверджувати: право на знищене чи пошкоджене майно, первісний стан такого майна, факт та обставини події, внаслідок якої завдано шкоди.

2. Провести оцінку завданої шкоди.
До заподіяної шкоди входить: вартість втраченого чи пошкодженого майна та упущена вигода. Якщо була завдана немайнова шкода, можна вимагати відшкодування моральної шкоди.

Також слід додати витяг з реєстру досудових розслідувань – як доказ, що ви звертались до національних правохоронних органів.

Щоб подати позов до ЄСПЛ, необхідно заповнити форму на сайті, завантажити необхідні документи, роздрукувати та надіслати заяву Укрпоштою. При заповненні заяви автоматично сформується адреса ЄСПЛ, яку необхідно наклеїти на упаковане відправлення у відділенні. Поштові послуги для відправника є безоплатними.

Можна заповнити заяву за родича, якщо він не може подати її самостійно.

Термін розгляду заяви може становити від 1 року, вірогідність отримання компенсації є високою.

Електронну заяву запущено швейцарсько-українською Програмою EGAP та Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Консультації з приводу подання позовів можна отримати в УГСПЛ: https://helsinki.org.ua/advice-centres/ 

НПУ продовжує формування переліку нотаріусів, які позбавлені можливості працювати на своєму робочому місці, чиї офіси або домівки постраждали (зруйновані/пошкоджені): https://npu.ua/news/perelikposhkodzhen/

Окрім того, заявки про пошкодження приміщень варто подати через «Дію».

Переглядів:
стрічка новин