30 листопада 2024 року на Донеччині відбулася зустріч президента Нотаріальної палати України Володимира Марченкa, віцепрезидентів НПУ Олени Кирилюк та Інни Бернацької із головою відділення НПУ у Донецькій області Максимом Левочкою та нотаріусами Донецької області.
До зустрічі долучилися приватні та державні нотаріуси Олександрівки, Покровська, Добропілля, Краматорська, Мирнограда, завідувач Донецького обласного нотаріального архіву.
Під час зустрічі обговорили основні проблемні питання роботи нотаріату на прифронтових територіях.
Громадяни гостро потребують доступу до нотаріату на таких територіях, попри складну воєнну ситуацію. До нотаріусів Донеччини, незважаючи на наближення лінії фронту, звертається багато громадян – за оформленням спадщини, отриманням дублікатів документів, посвідченням договорів відчуження нерухомого майна, зокрема земельних ділянок, посвідченням довіреностей, заповітів, засвідченням справжності підписів на документах, заявах, вірності копій.
Значну частину звернень також складають звернення військовослужбовців, які несуть військову службу на таких територіях, тож звертаються за довіреностями, заповітами, заявами та засвідченням копій.
Крім того, нотаріуси забезпечують максимально широкий правовий супровід у найважливіших життєвих ситуаціях людей на прифронтових територіях шляхом щоденного надання консультацій та допомоги у вирішенні юридичних питань населення.
Нотаріуси Донеччини продовжують мужньо виконувати свій професійний обов’язок перед людьми та державою навіть з високою загрозою своєму життю та у надскладних умовах праці, і вкотре доводять свою наближеність до людей та відданість професії.
Найгострішою проблемою нотаріуси визначають необхідність порятунку нотаріальних архівів, які перебувають у них в розпорядженні.
Нотаріальні архіви – це інформація рівня національної безпеки, адже, як показує практика, захоплення нотаріальних та інших архівів ворогом дозволяє закріплюватися незаконній владі і створювати візію цивільного життя на окупованих територіях. Крім того, це безцінні документи для громадян, навіть у майбутньому відновлювати свої права.
Нотаріуси нічого особистого не просять, а лише допомоги у порятунку документів, і у зв’язку з цим не покидають робочі місця до останнього. Оскільки окремі заходи щодо переміщення нотаріальних архівів державних нотаріусів розпочато, гостро постає питання вжиття заходів щодо порятунку нотаріальних архівів приватних нотаріусів та нормативно-правового регулювання пов’язаних з цим питань.
При цьому має обов’язково бути враховано ситуацію на прифронтових територіях, яка не дає часу на їх кропітке впорядкування згідно усіх правил діловодства, оскільки воєнна ситуація змінюється дуже швидко, і час діє проти складних та громіздких рішень.
Серед нагальних питань, які потребують вирішення, є матеріально-технічне забезпечення державних нотаріальних контор.
І хоч нотаріуси не дозволяють собі жодних прохань, представники НПУ як колеги бачать їх великі потреби у підтримці з боку держави, особливо за ту відданість, яку вони проявляють щодня.
Зустріч пройшла в теплій та доброзичливій обстановці, кожен нотаріус – гідна історія з надією на щасливе майбутнє Донеччини без війни.
Вдячність, працьовитість та надія – це про них.
За результатом зустрічі озвучені пропозиції та побажання нотаріусів взяті в роботу.