Новини палати

Нотаріальна палата України проаналізувала законопроект № 11302 «Про внесення змін до статей 799 та 828 Цивільного кодексу України щодо удосконалення законодавчого регулювання найму і позички транспортних засобів».

Цим законопроектом, зокрема, передбачено вимогу про нотаріальне посвідчення договору найму чи позички транспортного засобу, у якому однією зі сторін є фізична особа, строком на 3 роки і більше, чим дозволяється укладення таких договорів на строк до 3-х років без нотаріального посвідчення.

Правовий аналіз правовідносин оренди (найму) майна та законопроекту дозволяє зробити висновки про те, що прийняття таких змін в умовах війни негативно позначиться на надходженнях податків та зборів (у тому числі військового) до державного та місцевих бюджетів, а також безспірності таких договорів, та сприятиме їх підробці.

Зокрема, НПУ зазначає, що законопроект містить у собі істотні ризики щодо безперешкодного оформлення договорів найму та позички ТЗ «заднім числом», підробки, спотворення сум, переходу значної частини орендних платежів в тінь. Такі ризики наразі відсутні завдяки нотаріальному посвідченню.

Окрім того, скасування вимоги обов’язкового нотаріального посвідчення таких договорів виводить їх з-під санкційного законодавства, з-під належного податкового контролю, а також призведе до неможливості у майбутньому стягнення орендної плати на підставі виконавчого напису нотаріуса, що є альтернативою судовому рішенню.

Загалом, вказаний законопроект за змістом не відповідає меті, яка зазначається в його назві – «щодо удосконалення законодавчого регулювання найму і позички транспортних засобів», а є дерегулятивним.

Натомість, НПУ вбачає необхідність комплексного доопрацювання проблемних питань, які існують на ринку прав користування нерухомим та рухомим майном, зокрема транспортними засобами.

Детально аргументи НПУ викладено в листі Комітету ВР з питань правової політики: https://npu.ua/wp-content/uploads/2024/11/11302.pdf

 

Переглядів: